Lukier królewski

Pierniczkowe malowanieIdealny do dekoracji wszelkiego rodzaju ciast, ciasteczek, tortów. Można dostosowywać jego gęstość do potrzeb i wyczyniać prawdziwe cuda. Odrobina barwników i nie ma rzeczy niemożliwych! 😉

Jeśli podoba Ci się ten przepis, zachęcam do polubienia mojego bloga na Facebooku 
Zapraszam! 🙂 Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z nowymi wpisami! Możesz również polubić ten przepis.

 

Składniki:

  • 1 jajko – potrzebujemy tylko białko
  • 250 g cukru pudru… mniej więcej
  • 1 mała łyżeczka soku z cytryny

 

Przygotowanie:

Na początku jajko trzeba sparzyć, ponieważ białko w lukrze będzie surowe. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej salmonelli. Sparzenie to nic innego jak polanie jajka wrzątkiem.

Gdy tę czynność mamy już za sobą, wbijamy samo białko do miski i dodajemy cukier puder oraz sok z cytryny. Ilość zależy od gęstości lukru jaką chcemy osiągnąć. Całość ubijamy mikserem do połączenia składników w aksamitny lukier.

Konsystencja

Bardzo gęsty – wręcz twardy – najlepszy do wyciskania małych elementów dekoracji, takich jak liście czy kwiaty. Jest również bardzo przydatny do przyklejania elementów dekoracji.

ŚreMalujące się motylkidnio gęsty – uzyskujemy go przez dodanie kilku kropel wody do bardzo gęstego lukru – idealnie sprawdza się przy rysowaniu konturów jak również do tworzenia napisów na ciastach i tortach.

Rzadki – dodajemy odrobinkę więcej wody i gotowe – rzadkiego lukru używamy do wypełniania konturów.

 

Wskazówki do lukrowania:

Lukrując  ciasteczka lub tworząc lukrowe rysunki, warto zacząć od obrysowania konturów bardzo gęstym lukrem – białym lub w kolorze danego elementu. Gdy ten zacznie trochę tężeć (prawie od razu), można wypełniać wzory rzadkim lukrem. Ten zabieg daje bardzo ładny efekt estetycznego, równego wykończenia krawędzi dekoracji.

Tagi:

1 Komentarz

  1. Pingback: Kruche ciasteczka - barwne motylki « Za drzwiami kuchni Za drzwiami kuchni