Filet z kurczaka w kolorowym warkoczu

warkocz

Ciekawy pomysł dla amatorów kurczaka! Filet zapleciony w warkocz, 3 rodzaje przypraw, 3 kuszące kolory. Rewelacyjnie współgra z pieczonymi ziemniakami i świeżą surówką. Oryginalny wygląd a wykonanie bardzo proste… dla osób, które potrafią zaplatać warkocze 😉

Składniki (na 2 osoby):

  • 2 filety z kurczaka (pojedyncze)
  • 6 ziemniaków
  • Przyprawy: curry, ostra papryka mielona, sól, przyprawa do ziemniaków
  • olej (3 małe łyżeczki)
  • sos

Przygotowanie:

WarkoczykFilet z kurczaka rozkroić na dość płaskie pasy (6szt.). Paski rozdzielić na 3 porcje (po dwa paski) i mocno przyprawić – jedną część przyprawą curry, drugą ostrą papryką a trzecią jedynie delikatnie przyprawić solą. Z trójkolorowych psów zaplatamy warkocz. Można „poprawić” zapleciony warkocz przyprawami tak, by ładnie kolorystycznie wyglądał.

 

 

DSC02529Ziemniaki dokładnie myjemy, gotujemy tak by zaczęły mięknąć. Trzeba pilnować, by się nie rozgotowały za bardzo – lepiej by były niedogotowane. Tak przygotowane ziemniaki nacinamy na krzyż, owijamy od dołu folią aluminiową, do rozcięcia wlewamy małą łyżeczkę oleju i posypujemy przyprawą do ziemniaków.

 

 

Warkocze razem z ziemniakami pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni aż mięso będzie gotowe. Warto podłożyć pod mięso papier do pieczenia, by nie przywierało.

Świetnie smakuje z sosem pieczeniowym  i surówką z sałaty lodowej.

Smacznego!

2 Komentarze