Pierniczki

PierniczkiWspólne pieczenie pierniczków to wielka frajda, o czym mieliśmy okazję przekonać się z chłopakiem przed Świętami. Nigdy wcześniej nie robiłam tych kultowych Bożonarodzeniowych ciasteczek, choć samo wykonanie ciasta jest bardzo proste, a dekorowanie barwnymi lukrami otwiera pole do popisu gospodyni w każdym wieku 😉


Jeśli podoba Ci się ten przepis, zachęcam do polubienia mojego bloga na Facebooku  Zapraszam! 🙂 Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z nowymi wpisami! Możesz również polubić ten przepis.

 

Składniki:

  • 4 szklanki mąki
  • 4 łyżki miodu (jeśli użyjemy sztucznego, pierniki szybciej zmiękną)
  • 1 ½ szklanki cukru
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 torebka przyprawy piernikowej
  • 3 jajka (dwa do ciasta, jedno do smarowania)
  • ½ szklanki ciepłego mleka

 

Przygotowanie:

Na stolnicę wysypać mąkę. Mód rozpuścić na małym ogniu. Gdy będzie już rzadki, wlać do mąki i siekać nożem aż do połączenia. Następnie dodać resztę sypkich składników, czyli cukier, sodę, przyprawę do piernika i dokładnie wymieszać. Otrzymamy sypką, brązowawą zaprawę. Wtedy należy dodać dwa jajka oraz stopniowo po łyżce mleka (może się okazać, że nie będzie potrzeby dodawania wszystkiego). Wyrabiamy ciasto aż składniki jednolicie się połączą a ciasto będzie przypominać konsystencją ciasto kruche. Wtedy rozwałkowujemy je w zależności od upodobań (poniżej ½ cm pierniczki mogą wyjść zbyt kruche i już nie zmięknąć). Grubsze ciasto bardziej rośnie i kształt pierniczków się deformuje ( fajnie wyglądają takie wyrośnięte serduszka, jednak krągłe gwiazdki nie wyglądają już tak ładnie).

Wykrawamy pierniczki i malujemy od góry lekko roztrzepanym jajkiem – samo białko sprawia, że są gładkie i błyszczące, białko z żółtkiem daje piękny brązowy kolor). Tak przygotowane pierniczki układamy na blaszce wyłożonej papierem do wypieków, zostawiając znaczne odstępy, ponieważ ciasto rośnie. Wielkość odstępów zależy od grubości rozwałkowanego ciasta.

Piec w temperaturze 180 stopni, 10 – 15 min.

Polecam dekorowanie pierniczków lukrem królewskim z dodatkiem kolorowych barwników. Łatwo stworzyć małe cuda, którymi można z powodzeniem obdarowywać bliskich.
Przepis na lukier królewski znajdziesz w kategorii Dekoracje.

Pierniczki zaraz po upieczeniu są pulchne i mięciutkie, jednak następnego dnia będą już twarde jak kamień. Aby zmiękły, należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Najlepiej dodać na wierzch obierki z jabłka i codziennie je wymieniać (można nawet częściej) – to bardzo przyspiesza ten proces. Szczelnie zamknięte pierniczki można przechowywać przez kilka tygodni.

Smacznego!

Świąteczne pierniczki'

Tagi: